top of page

Tykev obecná alias cuketa, rondini, patizon a dýně

Známá neznámá Tykev obecná je všem známá hlavně jako cuketa či cukýna. Patří sem také patizony, rondini a dýně. Úžasná plodová zelenina v krásných pestrých barvách, žluté, zelené, bílé, světle zelené, žíhané, oranžové, červené, ....

Čas dýní teprve příjde a zaslouží si dostatek času a prostoru. Dnes se zaměříme na cukety, rondini a patizony, je teď jejich čas a my je do vašich bedýnek sklízíme každý den čerstvé.

Cukety jsou velmi podobné svým tvarem okurek, nejvíce jsou známé v barvě tmavě zelené, u nás se setkáváte i se světle zelenými, bílými, žlutými a žíhanými. Jejich chuť je v základu podobná, každá barva má však své chuťové nuance. Nejjemnější je žlutá a proto je přezdívaná máslová. Nejlahodnějši a šéfkuři nejdocenovanějšími jsou plody ve velikosti kolem 7cm včetně květu. Plody kolem 10-20cm jsou stále velmi lahodné, bez tuhé slupky i vnítřních semínek. Takové plody jsou ovšem v použití nejuniverzálnějši. Uděláte si z nich jak skvělé matjesy, tak ratatouille. A přesně takové nejčastěji sklízíme. Čím dál více z Vás se ale dožaduje i plodů s květy, které sklízíme pouze po předchozí domluvě.

Rondini jsou zase kouličky ve velikosti 7-15cm v průměru. Opět je tu máme ve více barevných variantách - žluté, zelené a žíhané. Nejčastěji se používají k plnění a následnému zapékání. Někdy zkuste vydlabanou dužninu použít do smoothie a nalít pak do vydlabané rondini. Je to opravdu efektní druh tykve a věřte, že naláká kdejakého masožrouta.

Patizon má tvar připomínající létajíci' talíř, u nás v barvě žluté, bílé a žíhané. Hodí se na gril, polévku i k zapékání.

Cukety, rondini i patizony milujeme celá rodina. Konzumujeme je naslano, nasladko, zasyrova, zatepla, samotné i s jinou zeleninou či ovocem. A proč jsou tak prospěšné? Obsahují skoro 93% vody, velké množství vlákniny, provitamin A, Vitaminy B a E, draslík, hořčík, selen, vápník, ... Odvodňuje, vytváří "sliz" ve střevech, který je regeneruje a pročisťuje... Je tedy ideální jíst v letní sezóně cukety, rondini či patizony denně.

 


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Zatím žádné štítky
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page